Έκθεση Ζωγραφικής του Γυμνασίου Βασιλικών

Τη Δευτέρα 4 Μαρτίου, στον φιλόξενο χώρο της Δημοτικής Βιβλιοθήκης-Πινακοθήκης του Δήμου Θέρμης, πραγματοποιήθηκαν τα εγκαίνια της έκθεσης ζωγραφικής του σχολείου μας. Η έκθεση οργανώθηκε με πρωτοβουλία της καθηγήτριας εικαστικών του σχολείου μας, κας Δήμητρας Σδράλη. Παρουσιάζονται θεματικές ενότητες που δημιουργήθηκαν στο μάθημα των εικαστικών, όπως χρωματολογία, θερμά -ψυχρά, ασκήσεις πάνω στην τεχνική της καλαθοπλεκτικής αλλά με χαρτί, optical art, νεκρές φύσεις με κάρβουνο, σπουδή σε έργα του Πικάσο, του Βαλσαμάκη. Έργα με θέμα την προοπτική, διακοσμητικά σχέδια όπως και έργα απο ανακυκλώσιμα υλικά. Στην έκθεση έχετε την δυνατότητα να θαυμάσετε το ομαδικό έργο που δημιούργησαν οι μαθητές μας για την συμπλήρωση ενός έτους από το τραγικό δυστύχημα στα Τέμπη με αφορμή το έργο του Πικάσο “Guernica”. Η έκθεση θα διαρκέσει ως τις 15 Μαρτίου.