Εκπαιδευτική δράση «Γίνε και εσύ πρεσβευτής κατά του εκφοβισμού»

Την Τετάρτη 31 Ιανουαρίου 2024 μαθητές και μαθήτριες της Γ τάξης είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν και να προβληματιστούν αναφορικά με θέμα που σχετίζονται τον διαδικτυακό εκφοβισμό. Μέσα από το διαδραστικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα-παιχνίδι «Γίνε κι εσύ πρεσβευτής κατά του εκφοβισμού» που αναπτύχθηκε από το Κέντρο Κοινωνικής Δράσης και Καινοτομίας στο πλαίσιο του προγράμματος Live Without Bullying οι μαθητές/-τριες γνώρισαν κάποιους από τους πιο συχνούς κινδύνους που αντιμετωπίζει ένας νέος σήμερα στο διαδίκτυο. Το πρόγραμμα εστίαζε στις μορφές διαδικτυακού εκφοβισμού, και μέσα από το παιχνίδι τα παιδιά ανακάλυπταν τις δέουσες ενέργειες προκειμένου τόσο να φυλαχτούν όσο και να αντιμετωπίσουν σχετικά φαινόμενα. Ακολούθησε συζήτηση στην οποία εκτέθηκαν οι προβληματισμοί των παιδιών και επισημάνθηκαν τα στοιχεία εκείνα τα οποία έδιναν λύση στους προβληματισμούς αυτούς.